Alte sporturi

Handbal – în 25 ianuarie, sferturile de finală ale CM 2023 !

Prima zi de odihnă, după un maraton de 13 zile la Campionatul Mondial IHF masculin din 2023 !

Nu este vremea bilanțurilor, deoarece sferturile de finală se profilează, cele patru meciuri de handbal decisive fiind programate pentru miercuri, 25 ianuarie.

Handbal mondial în Polonia și Suedia la acest început de an. Campionatul mondial de handbal masculin intră în fazele superioare.

În Grupa IV, Danemarca și-a extins recordul de meciuri fără înfrângere într-un turneu mondial la 25. Au dominat clar Egiptul care credea într-o revanșă a sfertului de finală epic de acum doi ani, la Egipt 2021. Magadesport anticipa acest lucru și vă informa despre el, aici: https://magadesport.ro/news/handbal-azi-la-cm-2023-danemarca-egipt/ .

Mikkel Hansen, Danemarca

Tot în acest articol vorbeam de forța incredibilă a echipei de handbal a Danemarcei. Un amestec de experiență și tinerețe, ingredientele pentru succes în această ediție a CM 2023 de handbal masculin.

Victoria de la 30:25 i-a ajutat pe campionii mondiali en titre să cucerească primul loc în grupă.

Grupa a III-a a avut, de asemenea, un meci interesant la Katowice, de un nivel maxim. Cu 12 șuturi decisive apărate în a doua repriză, Bergerud a exasperat Germania și a adus victoria Norvegiei. Și primul loc în grupă !

Torbjørn Bergerud

Confirmări și infirmări ….

Franța a confirmat șirul de calificări în sferturi de finală, 16 la rând, la Campionatul Mondial IHF masculin. A început competiția cu șase victorii consecutive, pentru a patra oară în istorie.

În Cupa Președintelui, cunoaștem și finala, cu Tunisia și Chile, care luptă pentru acest premiu. Asta după ce echipa africană a câștigat cu 30:25 împotriva Algeriei.

Olanda ar fi putut fi una dintre echipele surpriză la CM de handbal 2023, cu câțiva jucători cheie strălucitori în frunte cu Samir Benghanem. Acesta își împarte timpul între handbal și meseria de consilier financiar, având un campionat excelent. Cu toate acestea nu au reușit calificarea în sferturile turneului mondial de handbal.

Samir Benghanem

Co-gazdele Polonia au început turneul de handbal cu mari așteptări, dar totul s-a năruit pentru ei după o înfrângerea dureroasă împotriva Sloveniei în turul preliminar, scor 23:32. Au reușit doar două victorii în cele din urmă, împotriva Republicii Islamice Iran și Muntenegru și, în timp ce jocul lor s-a îmbunătățit, a fost însă prea puțin, prea târziu.

Cel mai bun marcator al campionatului este chilianul Erwin Feuchtmann, cu 46 de goluri, cu un gol mai mult decât islandezul Bjarki Már Elísson. Pe locul trei,  fundașul dreapta olandez Kay Smits. Elísson și Smits, însă, sunt în afara competiției.

Erwin Feuchtmann

După 96 de meciuri la Polonia/Suedia 2023, este timpul să vedem ce echipe au confirmat așteptările.

Astfel, șapte echipe repetă ascensiunea sferturilor de finală din Egipt 2021: Danemarca, Egipt, Norvegia, Suedia, Ungaria, Spania, Franța. Tabloul sferturilor este completat de Germania.

Tabloul sferturilor

Sferturile de finală ale Campionatului mondial de handbal masculin din Polonia și Suedia, ediția 2023 se vor desfășura deci, 25 ianuarie 2023.

Meciurile se vor disputa după cum urmează:

• de la ora 17,00, la Stockholm DanemarcaUngaria, respectiv la Gdansk, NorvegiaSpania.
  • de la ora 19,30, laStockholm Suedia – Egipt, respectiv laGdansk, Franța – Germania.

Magadesport vă aduce cele mai noi știri de la Campionatul Mondial de handbal masculin 2023 din Polonia și Suedia și nu numai ! Trebuie doar să accesați acest link: https://magadesport.ro/category/news/

Doru

Doru

About Author

Sunt Doru, un redactor web cu pasiune pentru fotbal, locuind în minunatul oraș București. Dragostea mea pentru acest sport depășește orice înțelegere, într-atât încât aș putea scrie un imn despre fiecare jucător din echipa locală. În fiecare dimineață, mă trezesc cu entuziasmul unei mutări neașteptate sau al unei victorii epice.

Iti va placea

Fotbalul se joacă pe goluri ? Da, dar și pe iarbă…

• octobre 9, 2022
Ghete de fotbal pentru…gol ! Opțiunile pentru ghetele de fotbal profesionist sau nivel amator sunt variate și multiple. Fiecare jucător,

București: maraton organizat cu prilejul zilei de 1 decembrie

• novembre 11, 2022
Evenimentul „Maraton Ediția 1 Decembrie” este organizat de Elite Club Sportiv în parteneriat cu Primăria Sector 3. Competiția se va